Trestní právo stručně

Trestní právo stručně v nejčastějších otázkách a odpovědích

Trestní právo je až ten nejzazší prostředek, ke kterému se uchylujeme v případě, kdy je čin určité osoby již natolik závažný, že není možné jej uspokojivě vyřešit jinak (ve správním řízení či civilním řízení). Proto pokud se již Vaše věc přehoupne do trestního řízení, je vhodné znát přinejmenším základní informace. Z tohoto důvodů se nyní pokusíme odpovědět alespoň na ty nejčastější dotazy, které jsou nám ze strany klientů ve vztahu k trestnímu právu kladeny. 

Kdo a jak mně může zastupovat? A musí mě někdo zastupovat?

Právní zastoupení v trestních věcech se nazývá obhajoba, kdy obhájcem může být toliko advokát. Na rozdíl od řízení před civilními soudy, zde si již nelze zvolit tzv. obecného zmocněnce (jakákoli plně svéprávná osoba i bez právního vzdělání). Jsou případy, kdy si můžeme zvolit, zda obhájce chceme, či nikoli. Nicméně v případě tzv. nutné obhajoby je nutné, abychom obhájce měli. 

Obhájce je nutný již v přípravném řízení, tedy ještě před podáním obžaloby, tehdy, pokud je obviněný ve vazbě, ve výkonu trestu odnětí svobody či například na pozorování ve zdravotnickém ústavu. Dále také tehdy, je-li svéprávnost obviněného omezena či jedná-li se o řízení proti uprchlému. Obviněný musí mít obhájce též tehdy, pokud se trestní řízení vede pro trestný čin, na který zákon stanoví trest odnětí svobody, jehož horní hranice převyšuje pět let. Specifickým případem nutné obhajoby je situace, kdy má soud (státní zástupce) za to, že je přítomnost obhájce nutná vzhledem k tělesným nebo duševním vadám obviněného, z důvodu kterých vnikají pochybnosti o jeho způsobilosti náležitě se hájit.

Co když jsem v době činu netušil, co dělám? Byl jsem tzv. mimo. 

 Tuto skutečnost je nutné prokázat znaleckým zkoumáním. Pokud obviněný nevěděl, co činí, automaticky to však neznamená, že by nebyl za své jednání trestně odpovědný. 

V trestním právu se objevuje pojem nepříčetnost, kdy pokud obviněný byl shledán nepříčetným (nedokázal v době činu pro duševní poruchu rozpoznat protiprávnost svého jednání či nebyl schopen toto ovládnout), nemůže být tato osoba trestně odpovědná. Nicméně i v těchto případech je možné této osobě uložit tzv. ochranné opatření. 

Existuje rovněž trestný čin opilství, kdy osoba, která v době spáchání trestného činu byla nepříčetná v důsledku požití návykové látky, bude trestně odpovědna, bude ji však hrozit „jen“ trest odnětí svobody na 3 – 10 let. Pokud by tato osoba spáchala trestný čin, na který zákon pamatuje nižší trestní sazbou, lze takového osobě uložit pouze trest mírnější. Pokud by se však osoba dostala do stavu nepříčetnosti takto úmyslně – opité se na kuráž – pak by byla plně trestně odpovědna za trestný čin, který skutečně spáchala.

Není už to, za co mě stíhají, promlčené?

Pro odpověď na tuto otázku je nutné znát, o jaký trestný čin se jedná, jelikož délky promlčecích dob jsou odstupňovány od tří let až po třicet let dle toho, jaká je horní hranice trestní sazby za daný trestný čin. 

Nutné je také zdůraznit, že promlčecí doba může být přerušena či nemusí p nějakou dobu vůbec běžet (např. v době přerušení trestního stíhání, zahájení trestního stíhání,…).

Byla mi uložena podmínka, jak docílím výmazu z trestního rejstříku?

Pokud odsouzený vedl po dobu trvání podmínečného odsouzení tzv. řádný život, soud do jednoho roku od uplynutí doby „podmínky“ rozhodne, že se odsouzený osvědčil a tímto dojde k výmazu záznamu z rejstříku trestů. Pokud by soud do jednoho roku nerozhodl, dojde k výmazu po jednom roce. Následně bude na odsouzeného pohlíženo tak, jako by nikdy odsouzený nebyl.

Nelíbí se mi, jak policejní orgán v mé věci postupuje, co s tím?

V průběhu přípravného řízení (v době, než se věc dostane tzv. před soud) dozoruje práci policejního orgánu státní zástupce. Státní zástupce je tedy tou osobou, u které si lze v průběhu řízení „stěžovat“. „Stížnost“ se nazývá žádost o přezkum postupu policejního orgánu a může se týkat jak například průtahů, tak i jiných závad v postupu policejního orgánu. 

Udělal jsem to, jak to lze vyřešit bez soudu?

Pokud je proti Vám zahájeno trestní stíhání, je pravděpodobné, že policejní orgán již proti Vám nashromáždil určit množství důkazů a pravděpodobnost prokázání vaši viny se stupňuje. To však ještě neznamená, že musíte dojít až k soudnímu řízení. Již v přípravném řízení je možné přistoupit k alternativním způsobům vyřízení věci – odklonům (zejm. podmíněné zastavení trestního stíhání, narovnání), o kterých rozhoduje státní zástupce. 

Po podání obžaloby pak stále není nutností, abyste se k soudu vůbec dostavili. Soud může rozhodnout i tzv. od stolu a vydat trestní příkaz, aniž by nařizoval hlavní líčení – to však jen v určitých věcech. 

Musí proti mně svědčit manželka, dítě, rodič,…?

Nikoli. Tyto a další osoby mohou odepřít výpověď. Výčet osob, kterých se tato možnost týká je uveden v ust. § 100 odst. 1 trestního řádu. 

Kdy a jak si mohu požádat o podmíněně propuštění?

Pokud odsouzený ve výkonu trestu svých chováním a plněním povinností prokázal své polepšení a lze důvodně očekávat, že povede v budoucnu řádný život, může soud za určitých podmínek odsouzeného podmíněně propustit na svobodu. 

Současně však musí být splněny další podmínky, a to: odsouzený vykonal alespoň polovinu uloženého trestu, nebo odsouzený, který nebyl odsouzen za zvlášť závažný zločin, kterým např. byla způsobena smrt, apod. (ust. § 88 odst. 1 trestního zákoníku), a který dosud nebyl ve výkonu trestu odnětí svobody, vykonal alespoň třetinu uloženého trestu.

Jestliže odsouzený za přečin (nedbalostní trestný čin či úmyslný s horní hranicí sazby do pěti let) prokázal svým vzorným chováním a plněním svých povinností, že dalšího výkonu trestu není třeba, může ho soud podmíněně propustit na svobodu i předtím, než vykonal část trestu odnětí svobody vyžadovanou pro podmíněné propuštění. 

Návrh na podmíněné propuštění pak může podat odsouzený, státní zástupce, ředitel věznice, případně také zájmové sdružení občanů, pokud současně navrhnou záruku za dovršení nápravy odsouzeného. Odsouzený však může návrh podat jen prostřednictvím věznice.

Závěr

Otázek je samozřejmě mnohem více a není radno tuto problematiku podceňovat. Proto se neváhejte na nás obrátit. :)